Home

Atrakcje turystyczne

Niewątpliwą zaletą ośrodka narciarskiego SuperDévoluy jest jego wybitne położenie. W samym centrum masywu Dévoluy znajdziemy wszystko to, czego szukamy, wyjeżdżając na narty i snowboard – wolność, śnieg, aktywność i słońce.

Oprócz licznych tras przeznaczonych do jazdy na nartach i snowboardzie znajdziemy w okolicy mnóstwo pięknych miejsc i interesujących form spędzania czasu w górskim klimacie. Przebywając w Alpach Wysokich, warto zwrócić uwagę szczególnie na to, co oferuje nam dzika i nieokiełznana natura.

Natura

Miejscowość  leży niespełna 20 km od Parku Narodowego Écrins. Jest to największy we Francji Park Narodowy o obszarze 918 km². W teren parku wlicza się aż 150 szczytów górskich. Między innymi liczący 4102 m n.p.m. Barre des Écrins (najwyższy szczyt w grupie Écrins i Alp Delfinackich). Górę mogą zdobywać wysokogórscy turyści. Przyroda w Alpach Wysokich zmienia się zależnie od pory roku, ale zawsze odnajdzie się tu naturalne piękno i upragniony spokój.

Szlaki turystyczne i wspinaczka górska

W okolicy SuperDévoluy możemy spędzać aktywnie czas przez cały rok, a słoneczno-górska aura pozwala na uprawianie rozmaitych sportów. Liczne szlaki piecze masywu Dévoluy, pozwolą poznać te góry z innej perspektywy. Trasy prowadzą między innymi do Pic de Bure, Crête des Baumes, Cascade de Saute-Aure, czy Col des Aiguilles. Warto maszerować ścieżkami ekologiczno-edukacyjnymi, które dostarczają dużej dawki wiedzy o alpejskiej przyrodzie.

Masyw Dévoluy jest także idealnym miejscem do wspinania się. W ponad 7 miejscach znajdziemy skały o różnej formie trudności. Polecane miejsca to: Les Étroits, Les Gillardes, Bure, Pierroux, La Grande Roche oraz L’Obiou. 

Tajemnicze jaskinie

Ze względu na procesy geologiczne, w okolicach miasteczka powstało wiele jaskiń. W Alpach rozwinęła się dzięki temu speleologia – nauka o właściwościach jaskiń. W przeciągu dwugodzinnej podróży z ośrodka SuperDévoluy dotrzemy do spektakularnych jaskiń – Grotte de Choranche, czy Gouffre Berger.

Jaskinie można zwiedzać z przewodnikami. Via Souterrata & via ferrata zapraszają na przejścia przez jaskinię o długości 300 m. Z pomocą liny, przechodzimy przez rozmaite stopnie, mostki i kładki. Na trasie zaproponowano także ścieżkę edukacyjną. Dzięki wyczerpującym informacjom o geologii tych miejsc możemy nie tylko podziwiać, ale i poznawać podziemne dziedzictwo Dévoluy.

Architektura

Wielbiciele francuskiego neogotyku mogą podziwiać miejskie, zabytkowe katedry i kościoły rozsiane po całym regionie. W niecałą godzinę możemy przedostać się z SuperDévoluy do wysokogórskiego sanktuarium. Z majestatycznego krajobrazu wyłania się Sanctuaire Notre Dame de la Salette. Sanktuarium powstało w hołdzie objawienia maryjnego z 1846 roku. Przejeżdżając przez górskie drogi, warto zwrócić też uwagę na monumentalne, stare mosty.

Inne atrakcje w pobliżu ośrodka narciarskiego:

  • snowkiting
  • wypożyczalnia rakiet śnieżnych
  • trasy biegowe
  • centrum sportu
  • lot paralotnią
  • kino w miasteczku
  • liczne bary

Miejsca warte uwagi – odległości

SuperDévoluy – Park Narodowy Écrins: 24 km, 38 minut samochodem

SuperDévoluy – Grenoble: 95 km, 1.40 h drogi samochodem (lotnisko w Grenoble znajduje się w odległości 80 km od miejscowości)

SuperDévoluy – Baronnies provençales Natural Regional Park: 98 km, 1 h 34 minut autem